On Mart 20, 2017

Mutsuzluğun Maliyeti 60 Milyar TL!

Türkiye’de iş hayatında mutsuz çalışanların oranı %85 ve ekonomiye etkisi 60 Milyar TL, halbuki mutlu çalışanın firmasına ve ekonomiye katkısı normal planın 3 katı daha fazla.

MAMÇA tam da bu noktada işletmelere vaat verebilen, sonuç odaklı, alanında tek ve en güçlü program olma özelliğini taşıyor.

Geleneksel düşünceye göre, “biz çalışanlarımıza daha fazla ödersek, onlar işte daha fazla üretken olurlar” “markamız güçlü, ürünümüz de iyi, kurum itibarımız ve karlılığımız için bunlar fazlasıyla yeterli” diye bir anlayış ön planda. Ancak, Warwick ve Harvard Üniversitesi’nin son yaptığı araştırmalar bu kuralı bozdu.

Warwick Üniversitesinin sonuçlarına göre çalışanlarda ‘mutluluk’, üretkenliği %12 daha arttırıyor. ‘Mutsuzluk’ ise şirket ekonomise %10 civarında zarar veriyor. Aynı zamanda üniversitenin araştırmacıları, “Çalışanların mutlu olması iş verimliliğine çok büyük katkı sağlıyor. Pozitif duygular, insanları daha yaratıcı ve daha güçlü yapıyor,” diyorlar .

Warwick Üniversitesi bu sonuçları global anlamda verirken, Türkiye’de bu oranların daha uç noktalarda olduğunu görüyoruz. Araştırmalara göre Türkiye’de mutsuz çalışanların oranı %85. Bu durumun ekomiye etkisi 60 Milyar TL civarında ve bu kişilerin işlerine bağlılığı yok. Mutlu olan kişilerin oranı ise %15. Mutlu çalışanların ekonomiye olumlu etkileri olduğu gibi, bu kişilerin normalin üstünde %37 civarında bir perfomans gösterdiğini ve yaratıcılıklarının 3 kat fazla olduğunu görüyoruz.

Harvard Üniversitesi bu durum için bir çözüm sunuyor. Üniversitenin araştırma görevlileri, “Çocuklar hem ailesiyle hem de çevresiyle entegre bir şekilde sosyal anlamda güçlü destek aldıkları zaman, stresle daha kolay başa çıkabiliyor ve daha mutlu oluyorlar. Bu ortamda yetişen çocuklar, iş hayatlarında da bu davranış modellerine sahip olurlar ve iş yaşamında verimlikleri artar. İşletmeler, şirketin geleceğine yönelik mutlu çalışan ortamı yaratma adına doğru yatırımlar yaparak, şirket karlılığında ve itibar yönetiminde güçlü sonuçlar oluşturmaktadır,” diyor.

MAMÇA tam da bu noktada işletmelere vaat verebilen, sonuç odaklı, alanında tek ve en güçlü program olma özelliğini taşıyor.

 

MAMÇA nedir?

“MAMÇA” çocuklara ve ebeveynlere aynı tema üzerinden sunulmasıyla sektörde var olan diğer kişisel gelişim, iletişim, kurum kültürü eğitim danışmanlık programlarından çok farklı bir eğitim programıdır. Kurgusu ve uzman ekibi sayesinde kurum çalışanlarının kişisel gelişiminde algıdan davranışa geçiş kabiliyetine antrenman sağlayan, gerçek bir kurum kültürü algılatan, hem birey olarak hem ekip olarak aidiyet duygusunu geliştiren/güçlendiren, kurum içinde ekip ruhunu çoşturan, kollektif performans ve kazanım sağlayan alanında ilk ve tek programdır. Hedeflenen kazanımlar sadece kurum çalışanına yönelik değildir, aynı zamanda eşi ve çocuklarına da kazanımlar hedefler. Bu program sayesinde işletmeniz çalışanınızın bireysel yaşamındaki mutlu aile ortamına katkıda bulunur.

Böylece etkin bir kurum kültürü inşa eder, mutlu çalışan, mutlu aile ortamı oluşumunu sağlar. “MAMÇA” programında;

 

Neden “MAMÇA”yı tercih etmelisiniz?

Günümüzde ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmelerden dolayı geçmişe oranla gitgide daha stresli, daha mutsuz bir topluma dönüşüyoruz. Temel ahlaki değerlerin erozyona uğraması, belirsizlik ve güvensizlik ortamı bireylerin yaşamlarını olumsuz yönde etkiliyor. Kişilerin evlerindeki, aile içindeki mutsuzlukları işlerine, iş arkadaşlarıyla ilişkilerine ve iş hayatındaki performanslarına da olumsuz biçimde yansıyor. İnsanların mutlu olmak için bahane aradığı bu günlerde, işletmeler de personel mutluluğunu ön plana çıkaracak program arayışı içindeler. Bu da “MAMÇA”yı işletmelerin tüm çalışanlarına sunması gereken bir program haline getiriyor. Siz de “MAMÇA”yı tercih etmelisiniz çünkü;

* İşletmenizin, çalışanın kendi ve ailesinin mutluğuna odaklanarak atacağı en küçük bir adım, çalışanda kuruma duyduğu sadakat, sevgi ve sahiplenme gibi duygularını arttırır.

* Hem ona hem de ailesine yatırım yapmış olacağınız için çalışanınıza kendisinin kurum için değerli olduğunu çok net hissettirirsiniz.

* Herkes için en önemli yatırım çocuklarıdır. İşletmenizin çalışanınıza, aile bireylerine ve çocuklarına yapacağı yatırım ile verdiği değerin yaratacağı sinerji ölçülemez seviyede olur.

* Programdan elde edeceğiniz kazanımlar, işletmenizin itibar yönetimine önemli katkı sağlar. Mutlu çalışan işletmenize itibar kazandırır, mutlu müşteriyi de beraberinde getirir.

 

MAMÇA ile neler kazanırsınız?

* Çalışanlar, kurum kültürü ve aidiyet duygusunu daha güçlü yakalarlar,

* Çalışanlar, işlerini sahiplenirler ve performans gelişimleri artar,

* Çalışanlar, işlerini severek yapar, ekip çalışmalarında istekli olur, katkı sağlama istekleri güçlenir,

* Kurum aile bireylerine kurum kültürünü daha güçlü işler, aile bireylerinin de kuruma bakış açısı daha sahiplenici olur,

* Programın verdiği farkındalık ve artan iletişim yeteneği çalışanın daha hızlı, daha doğru ve daha az hata ile iş yapmasını sağlar bu da kurumun karlılığı artar,

* Sağlam bir kurum kültürü oluşumuna önemli katkı sağlar,

* Şirket içi motivasyonlarını etkin olarak artırır,

* Kurumsal çalışma hayatı içerisinde ailelerine vakit ayırmakta zorlanan çalışan ebeveynler bu program sayesinde çocuklarıyla ortak ve etkin vakit geçirirler,

* İşletme ile duygusal bağ kuran ailelerin firmaya toleransı ve aidiyeti yükselir, kurumda çalışan personelin performası artar,

* Çocukları daha özgüvenli ve mutlu olan çalışanlar, muazzam mutluluk ve tatmin duygusu yaşarlar; bu da iş hayatlarını olumlu etkiler.

 

Ekip:

Program yapımcısı ve yönetmeni: Nurgül Şenefe, ZNN Network ve Arpa Kitap Kurucusu

Eğitim Danışmanı: Ömer Uzun, UED Eğitim – Kurucusu

Yayıncı: Arpa Kitap

 

Bio notlar:

Nurgül Şenefe

 Üniversiteden sonra perakende ve bankacılık sektörlerinde Amerika’da iş hayatına başlayan Nurgül Şenefe; ekip yönetimi, satış ve satış yönetimi, stratejik pazarlama, operasyonel yeniden yapılandırma ve kurum kültürü oluşturma alanlarındaki deneyim ve uzmanlığıyla 12 yıl boyunca, farklı sektörlerde üst düzey yönetici pozisyonlarında görev almıştır.

2007 yılında ZNN Network’ü kurmuş; yayıncılık sektöründen başlayarak, çocuk içeriklerinde ilk danışılan olma hedefiyle sahip olduğu birikim ve uzmanlığı yayıncılık ve lisanslama sektörlerinde harmanlamıştır.

Kurumsal hayatta üstlendiği görevlerde edindiği kazanımları, yayıncılık ve lisanslama alanlarında kazandığı deneyimle birleştirerek, Türkiye’de çok özel bir alanda uzmanlaşmıştır.

Çocuk ve Gençlik içeriklerinde halen çalışmalarını sürdüren Şenefe, özellikle okul öncesi çocuk kitapları başta olmak üzere, çocuk içeriklerinde uzman, girişimci iş kadını ve annedir.

 

Ömer Uzun-UZUN Eğitim Danışmanlık

 Kişiye özgü liderlik kitabının yazarıdır. “Liderlik Gelişim Programları” ve “Öğrenen Organizasyonlar Uygulama Takımları” projesinde Danışman Koç olarak hizmet vermektedir.

Güvene ve İşbirliğine Dayalı İletişim”, “Çatışma Yönetimi”, “Etkili Lider Yönetici”, “Sistem Boyutunda Problem Çözme” eğitimlerini veren Ömer Uzun evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Ömer Uzun’un eğitim verdiği firmalardan bazıları; Afim Grup, Akbank, Agdaş, Balnak, Bimser Çözüm, Brisa, Beksa, Bosch Bursa, Çevre Okulları, Deniz Profesyonel Hizmetler Topluluğu, Enhas, EtcBase, Finansbank, Fintek, Halkbankası, Hizmet Group, Hugo Boss, İMMİB, Kalamış Okulları, Kastaş, Kiehl, Lafarge Çatı Çözümleri, Mef Okulları, Marshall Boya, Mercedes-Benz Türk Aksaray, Narkonteks, Omsan Lojistik, Osmanlı Bankası, Özelleştirme Dairesi, Pamukbank, Pirelli, Pisa Tekstil, Schering Plug İlaç, Tezcan, Totalgaz, Ulusoy Otobüs İşletmeleri, Uzel Traktör, Ulusoy Otobüs İşletmeleri, Ünsa, Ülker Çikolata, Ülker Bisküvi, Vakıf Emeklilik, Yalova Belediyesi, Yapkim, Yapı ve Kredi Bankası’dır.

 

  • ZNN Network  0 Yorum 

    0 Yorum

    Bir Yorum Yaz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir